rodinná zahrada

     Privátní prostor je v principu projekt jako každý jiný, to že se odehrává na malé ploše mu přináší další komplikace, stejně jako množství funkcí, které má zahrádka plnit. Tradičně se zde potkávají požadavky na intimitu prostoru, celoroční řadu efektů, kulinární produkci a minimalizaci údržby.
    Dobře zrealizovaná zahrada je nejlacinější obytný prostor, který lze pořídit.



Zahrada rodinného domu...článek 2003

 
        Zdánlivě protichůdné požadavky mají efektivní řešení pokud je s vizí zahrady počítáno od počátku projektování stavby.         Správné usazení domu na pozemek vymezí veřejnou, obslužnou a privátní část zahrady a je prvním a zásadním krokem k rozumné zahradě jako obytnému prostoru
4 kroky k zahradě



        Kromě logiky věci souvisící se sladěním rostlin, jsou dost důležité věci tvořící logiku provozu. Tedy nápadné ( a většinou dražší) prvky jsou soustředěné na exponovaných místech v centru dění, ostatní poněkud odsunuté         Pro efektivitu zahrady (mnoho efektů, málo péče) je důležité respektovat logiku údržby (záhonů málo a radši větších, okraje záhonů hladké, vícepatrové výsadby, které nenechávají prostor pro plevel)
trvalkový záhon - sestavení



        Zahrádka s přírodou nebojuje, spíš jí dává místo, aby se nastěhovala. Za rostlinami se stěhují živočichové, nebo se objevují alespoň na skok. Kvetoucí rostliny jsou plné hmyzu, k překvapení mnohých je zajímavý pohled nejenom na motýly, které na květech tak nějak každý očekává. Lze s překvapením zjistit, kolik netopýrů přiláká hejno lišajů hodujících na rozkvetlé komuli         Vymezení prostoru proti okolí zajistí jak intimitu privátní části, tak řadu vizuálních efektů v průběhu roku i podpoří kulinární funkce zahrady. Pokud máte za to, že ovoce na zahradě představuje jenom další povinnost, můžete ho být. Ptáci, kteří se o něj rádi postarají, představují další oživení zahrady s minimálním úsilím (prostě jenom necháte věcem volný průběh)
pásová výsadba